Bättre demensvård i Hedemora

Att förbättra vården för dementa medborgare arbetar man med genom ett pågående projekt just nu. Bland annat ska personal utbildats i massage i syfte att förbättra för de dementa.  


Nya riktlinjer är på gång från Socialstyrelsen med syftet att få till en enhetlig och förbättrad demensvård och omsorg oavsett var man bor i landet. Med anledning av detta är mycket på gång just nu i Hedemora kommun. Ett exempel är att sjukgymnasten Anna-Maja Berglund har gått en utbildning i taktilmassage. Hon ska nu i sin tur lära ut detta till omvårdnadspersonalen för att de ska ha möjlighet att kunna ge de äldre en skön och lugn stund med hjälp av taktilmassagen samt att minska oron.

- Beröring är det alldeles för lite av och massage är en väl fungerande form, tycker Emelie Forslund, projektledare för en förbättrad demensvård.

Utbildningen till omvårdnadspersonalen kommer att ske vid fyra tillfällen under året. Den första utbildningen startar i början av april. Totalt kommer 30 personer kunna ge taktilmassage efter årets slut och förhoppningsvis kommer flera att kunna få utbildning nästa år. 

Ytterligare aktiviteter som är på gång i Hedemora är utbildning för omvårdnadspersonal i vikten av bemötande, utarbetande av plan för hur man hjälper personer med BPSD-symptom (ex hallucinationer, skrik, ångest, oro vid demens) med icke-farmakologiska åtgärder. Inom kommunen kommer man också att se över anhörigstödet och utveckling av äldreaktiviteter. 

För mer information, kontakta Emelie Forslund, Hedemora kommun, tel 0225-345 75. emelie.forslund@hedemora.se 
 

Denna sida uppdaterades 2010-04-07 av Ann-Louise Larsson