Skadedjur

Skadedjur är de djur som förorsakar olägenhet för människor eller medför risk för olägenhet, till exempel råttor och insekter av olika slag. Åtgärder ska vidtas mot skadedjur som kan orsaka olägenhet för människors hälsa.

Enligt Miljöbalken ska bostäder mm hållas fria från ohyra och andra skadedjur. Om du får problem med skadedjur och bor i flerfamiljshus ska du i första hand prata med din fastighetsägare eller hyresvärd. Dessa har ofta kontrakt med någon firma som jobbar med skadedjursbekämpning. Bor du i villa kan du ta kontakt med de privata företag som arbetar med sanering av skadedjur och insekter för att få hjälp och råd. Det kan också vara lämpligt att prata med ditt försäkringsbolag. Företag som jobbar med skadedjursbekämpning hittar du på Gula sidorna i telefonkatalogen under rubriken "Sanering".
 

Katter

Miljö- och byggförvaltningen får ofta in klagomål rörande lösspringande katter som förorenar i rabatter och sandlådor eller smiter in genom öppna fönster och dörrar. Som kattägare är det du som har ansvar för vad din katt gör. Enligt lagen om tillsyn av hundar och katter ska katter hållas under sådan tillsyn som med hänsyn till deras natur och övriga omständigheter behövs för att förebygga att skador och avsevärda olägenheter uppstår. Man kan alltså inte bara släppa ut katten vind för våg.

 

Finns risk för att din katt vandrar lös i bostadsområden bör den vara kastrerad eller steriliserad. Okastrerade och osteriliserade katter kan bli väldigt högljudda under löpperioden. Har du problem så kontakta polismyndigheten. Det finns avskräckande preparat i handeln om man störs av lösspringande katter. Att med hjälp av vattenslang hålla oönskade katter borta kan vara en metod.

Miljö- och byggförvaltningen bedriver inte saneringsskytte!
 

Fåglar

Miljö- och byggförvaltningen får ofta in klagomål på fåglar som för oljud och skräpar ned. Avskjutning av fågel anses i allmänhet endast ha en kortvarig effekt. Kajor lever i flock utanför häckningstiden och är starkt socialt rangordnade. I samband med rangordning kan ljudnivån vara hög, främst på hösten när ungfåglarna ansluter sig. Skjuter man bort en i ledande ställning börjar rangordningen om.

Viktigare kan vara att fåglar hålls borta från de platser där de stör (till exempel under tak vid sovrum) genom att man förhindrar att fåglarna kommer till sina sittplatser. Detta kan göras med hjälp av nät eller genom uppspända trådar, speciella preparat eller liknande.

Miljö- och byggförvaltningen bedriver inte saneringsskytte!
 

Denna sida uppdaterades 2012-04-17 av Agneta widert-Eriksson
Kontakt

miljöinspektör
Hans Andersson
0225-340 85
e-post


Relaterad information