Hedemora kommun deltar i krisledningsövning
Idag onsdag den 10 november deltar Hedemora kommun som en av flera kommuner i krisledningsövningen Mårten. Övningen anordnas gemensamt av länsstyrelserna i Dalarna och Gävleborg. Som ett led i övningen håller kommunen även en presskonferens klockan 14.30.
Onsdag den 10 november genomför länsstyrelserna i Dalarna och Gävleborg den gemensamma krisledningsövningen Mårten, där Hedemora kommun deltar som en av flera kommuner. Syftet med övningen är att öva den organisation som idag finns för krishantering i de båda regionerna och i de deltagande kommunerna. Huvuddelen av de anställda i Hedemora kommun kommer dock inte att märka av onsdagens övning, som främst omfattar den personal som ingår i kommunens krisledningsorganisation.
En presskonferens kommer även att hållas i Tjädernhuset klockan 14.30 i lokalen Björnen, dit media hälsas välkomna.
För mer information, kontakta Per Torsell, säkerhetsansvarig i Hedemora kommun, tel 0225-341 16, 070-329 35 87, per.torsell@hedemora.se
Denna sida uppdaterades 2010-11-10 av Agneta Widert-Eriksson