Avfall är en resurs om vi sorterar och slänger rätt
Nästan allt vårt avfall kan återanvändas eller återvinnas. Återanvändning har en positiv inverkan på miljön. Matavfall blir jord eller biogas och förpackningar återvinns och blir till nya.
Annat avfall förbränns och används för uppvärming genom fjärrvärme. För att detta ska fungera så bra som möjligt är det viktigt att vi sorterar avfall rätt.
Vem ansvarar för avfallet?
Hedemora Energi AB
Hedemora Energi AB ansvarar för att ta hand om en stor del av vårt avfall. De hämtar hushållsavfall vid fastigheter, ansvarar för slamtömning och hämtar latrin.
De ansvarar även för verksamheten på Hamre återvinningscentral.
Läs mer: Hedemora Energi, avfallshantering
Återvinningsstationen
Förpackning- och tidningsinsamlingen (FTI) ansvarar för drift och skötsel av de återvinningsstationer där hushållen lämnar sorterat förpackningsavfall och tidningar.
Vem som helst kan kontakta FTI om tömning behövs akut eller med tätare intervaller.
Förpacknings- och tidningsinsamlingen
Hedemora Bostäder
Hedemorabostäder ansvarar för förpacknings- och tidningsinsamling för de fastigheter som ligger långt från närmaste återvinningsstation.
Hedemora Bostäder
Hushåll, verksamheter och företag ansvarar för att avfall sorteras och lämnas på avsedd plats.
Hushåll som vill kompostera sitt matavfall hemma, ändra hämtningsintervall för sin soptunna eller slam, anmäler ändringar hos miljö- och samhällsbyggnadsförvaltningen.
Läs mer och anmäl ändringar: Avfall och renhållning
Läs mer: Sortera med hjälp av Dala Avfalls sorteringsguide
Hedemora kommuns arbete för hållbar avfallshantering